Cégünk, a Dunavet, működését 1992-ben kezdte meg Dunaföldváron. A  társaság, az 1994-ben részvénytársasággá való alakulását követően is családi tulajdonban maradt. A Dunavet az elmúlt 30 évben a hazai állattartók meghatározó szakmai partnerévé vált, innovatív termékekkel és szolgáltatásokkal segíti ügyfelei munkáját.
 

A tőgyegészségügyi szakterületen kiemelt partnerünk a spanyol Hipra, amely már több mint 20 éve élen jár a nemzetközi állategészségügy- piacon és a vakcinagyártásban egyaránt. A Hipra egyedülálló nemzetközi szaktanácsadói hálózatot működtet, diagnosztikai és elemzési eljárásokat és eszközöket fejleszt, melyek mind a szaktanácsadói munkát mind pedig a tőgygyulladásos megbetegedések megelőzését szolgálják.

A tőgyegészségügy helyzete egy tejelő szarvasmarha telepen az egyik legfontosabb tényező mind a termelékenység, mind pedig a jövedelmezőség szempontjából. A tőgygyulladás a tejelő ágazat legköltségesebb betegsége, globálisan évi 35 milliárd dolláros veszteséget okoz a tejiparban, ami 7-8%-os bevételkiesést jelent a tejtermelő telepeken. A hazai tartástechnológiai körülmények között (istállók- , fejőházak- , fejőgépek állapota és kora miatt) ez az érték jóval magasabb is lehet.

A fentiek következtében a tejelő szarvasmarha ágazatban elsődleges kérdés a tőgyegészségügyi helyzet felügyelete és kézben tartása. A hatékony ellenőrzés alapja a tőgyegészségügyet meghatározó adatok részletes elemzése. Figyelembe kell venni az állat termelési környezetét (istállók, fejőberendezések, fertőzési nyomás) és magát az állatot is (termelési paraméterek,
egészségügyi állapot, fertőzésekkel szembeni ellenálló képesség). Ahogy Dr. Ynte Schukken mondta a 2014-es NMC Nemzeti Masztitisz Konferencián, hogy a tőgygyulladás megelőzésében és a minőségi tejtermelésben, egy meg egy az három (1+1=3). Ami azt jelenti, hogy a gondos gazdálkodás és jó management gyakorlata (1) összhangban egy kiváló immunizálási tervvel (1) adja a legjobb eredményt (3).

Ezért alkottunk meg a Hiprával közösen tőgyegészségügyi szolgáltatásunkat, amely elsődlegesen a telepi paraméterek felmérésén és az adatok elemzésén alapul.
A telep felmérése több körben történik.
 
1. Telepbejárás, általános állapotfelmérés, kapcsolatfelvétel
 
A. Kórokozó terhelés vizsgálata: Uddercheck®

Az Uddercheck® egy PCR alapú vizsgálat, mely megmutatja a tanktej és a masztitiszes tejben előforduló tőgyegészségügyi kockázatot jelentő kórokozók prevalenciáját. Így a telep egészére nézve pontosabban meghatározhatók a kockázatot jelentő baktériumok és előfordulásuk.

udderceck_hipra

 

B. Tejtermelési adatok és a klinikai masztitiszes esetek elemzése

Az adatok elemzése során képet kapunk arról, hogy a telepen a tőgyegészségügy szempontjából melyek lehetnek a kritikus technológiai pontok (szárazra állítás, üszőnevelés, ellető, fejőház,…stb.), és hogy ezeken hogyan lehet javítani. Értékes információkat szolgáltatunk, az új fertőzöttek számáról, beteg és egészséges állatok arányáról, linear score (LS) értékekről, SCC változásairól, krónikus esetek számáról, melyek támpontot adnak a tőgyegészségügyi helyzet javításának lehetőségeiről.

Adatelemzés:
2. A telepbejárást és adatelemzést követően egy jelentést készítünk

mely segítségül szolgál a telep jövedelmezőségének növeléséhez. Amennyiben szükséges, megoldási javaslatokat adunk a tőgyegészségügyi helyzet javítására.

3. A megoldási javaslat része lehet többek között, a telepi igények mentén kialakított vakcinázási protokoll, támaszkodva a Hipra STARTVAC s UBAC vakcináira,

melyek egyedülálló módon alakítják ki a tőgygyulladással szembeni ellenállóképességet a tejelő szarvasmarha állományokban.

A vakcinákat kizárólag olyan telepekre javasoljuk, ahol azt a tőgyegészségügyi helyzet, és a kórokozók okozta környezeti terhelés mértéke is indokolja. Minden esetben számolunk megtérülést
(Uddercost®), célunk, hogy az általunk javasolt változtatások gyors és számszerűsíthető eredményt nyújtsanak partnereink számára.

4. Vakcinázás megkezdése esetén további szolgáltatásokkal segítjük az induló programot.

Ezek között szerepel a környezeti technológiai elemek, a fejési rutin, és a fejés diagnosztikai vizsgálat, mely mind a vakcinázási program hatékonyságát szolgálja.

Fejésdiagnosztika:

Előkészítés, fejés hossza, vakfejés, milk flow és vákuumszintek vizsgálata s ellenőrzése.

Pulzátorok pontos működésének ellenőrzése 

Amit a szaktanácsadási szolgáltatás keretében nyújtunk:

Hosszú távú szakmai kapcsolat, mely során tőgyegészségügyi kérdés vagy probléma esetén
bármikor szívesen segítünk, felmérést készítünk.
Az adatok kiértékelésével képet alkotunk az aktuális egészségügyi helyzetről, és javításának lehetőségeiről.
Díjmentes vizsgálatokat végzünk. Az Uddercheck® pontos képet ad a telepen előforduló tőgyegészségügyi kockázatot jelentő legfontosabb kórokozók prevalenciájáról.
– Korszerű diagnosztikai és elemzési eszközökkel
értékeljük ki az adatokat
Megoldási javaslatokat készítünk
– Vakcinázás megkezdése esetén:

      • Korszerű diagnosztikai eszközökkel vizsgáljuk meg a fejőházi paramétereket
      • Protokollt készítünk
      •  Minden esetben végzünk megtérülés számítást (Uddercost®)

A STARTVAC s UBAC vakcinákról:

– Kevesebb antibiotikum felhasználást eredményez
– Csökkenti a klinikai masztitiszes esetek számát
– Kórokozótól függően lényegesen csökken a
szomatikus sejtszám
– Magasabb tejtermelés érhető el


A tőgyegészségügyi szolgáltatásokat Demény Márton János szaktanácsadó kollégánk végzi.

2010-ben végzet a Szent István Egyetem Agrármérnöki szakán, Törzsállattenyésztői szakirányon, azóta is szarvasmarha-tenyésztésben dolgozik, megfordult mind kutatási, oktatási, mind pedig termelési területeken, húsmarha és tejelő ágazatokban egyaránt.
A szolgáltatásunk részleteivel kapcsolatban, vagy amennyiben programunk felkeltette érdeklődését, keressen minket bizalommal!